Halmos Béla koncertsorozat

2020. július 1. - szeptember 9.

A nagy sikerre való tekintettel folytatódik az NKA Halmos Béla Program és a Benczúr Ház Kulturális Központ együttműködésében létrejött népzenei koncertsorozat. Az estek a kuratórium tagjai által gondosan összeválogatott zenekarok koncertjeiből állnak.

JEGYÁR : 1000 FT

Helyfoglalás érkezési sorrendben!

KORINDA

2020.07.15. 20:00

Esőnap: 2020.07.17. 20:00

NÉPZENEI KONCERT A BENCZÚR KERTBEN

A Korinda Zenekar a magyar táncházmozgalom egyik legfiatalabb rendszeresen koncertező csapata, akik egyúttal már több mint tíz éves zenei múltra tekintenek vissza. A zenekar alapító tagjai a szegedi népzenei életben a Mentés Másként Triótól és Hodorog András moldvai adatközlő mesterüktől szerezték meg a mesterségbeli tudás legjavát, s ez a kiindulópont esszenciális jelentősséggel bír a Korinda egyéni hangzásvilágának megteremtésében. Bár a fő irányvonalat a zenekar számára a moldvai csángó népzene jelenti, foglalkoznak gyimesi, barcasági, valamint székely és román területek zenéjével is, melyek szintén a repertoár részét képezik.

Népzenei koncertjeink a HALMOS BÉLA PROGRAM KERETÉBEN VALÓSULNAK MEG

ZAGYVA BANDA

2020.07.29. 21:00

Esőnap: 2020.08.03. 21:00

NÉPZENEI KONCERT A BENCZÚR KERTBEN

Az elmúlt tizenöt év alatt a hazai népzenei élet meghatározó képviselőjévé vált a Zagyva Banda. A Táncházmozgalom egyik legaktívabb zenekara 2002-ben alakult Turán, nevüket a Karancs hegységben eredő Zagyva folyóról kapták, nem véletlenül, hiszen a banda tagjai mind e vidékről származnak. Családi gyökereik a Galga vidékéről erednek, éppen ezért különösen a szívükön viselik a Galga mente népzenei kultúrájának megőrzését, ápolását, népszerűsítését. Repertoárjukban az otthonról hozott népzenén túlmenően a Kárpát-medence magyarságának és más nemzetiségének népdalai és táncmuzsikái is szerepelnek. 2010-ben vehették át a Vankóné Dudás Juli díjat, ez a díj 1990 óta a Galga mente népművészetének, népi hagyományainak feltárásában és megőrzésében legeredményesebben tevékenykedők elismerése. Kitartó munkájukat Pest Megye Önkormányzata 2014-ben Pest Megye Népművészetéért díjjal ismerte el.

DALINDA & BAZSEVA

2020.08.19. 21:00

Esőnap: 2020.08.21. 21:00

NÉPZENEI KONCERT A BENCZÚR KERTBEN

A Dalinda a’capella együttes autentikus és modern hangzások segítségével meséli el nekünk a női lét szakaszait. Az együttes három fiatal énekese nőies energiával hatja át a közönséget és magyar népi dallamainkat indaszerű játékossággal fogalmazzák meg. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népi Ének szakán kezdtek el együtt dolgozni számos autentikus és világzenei produkcióban. 2015 óta koncerteznek és azóta lehetőségük volt fellépni a legnevesebb magyaroszági koncerttermekben.

A Bazseva zenekar 2013 januárjában alakult fiatal, de tapasztalt népzenészekből. A zenekar neve a bazseválni, muzsikálni szóból ered, mellyel a népzene, falusi paraszt- és cigánymuzsika fontosságára kívánják felhívni a figyelmet.

LAKATOS MÓNIKA ÉS A CIGÁNY HANGOK

2020.09.02. 21:00

Esőnap: 2020.09.16. 21:00

NÉPZENEI KONCERT A BENCZÚR KERTBEN

Lakatos Mónika énekét hallani igazi élmény. Az átható hangú énekesnő mély átéléssel, letisztultan tolmácsolja az oláh cigány dallamokat, amelyek a mai napig a közösség életének fontos részei. Ezúttal a Romengo zenészeivel és a Cigány hangok formáció énekeseivel ad elő ritmikus dalokat. Lakatos Mónika 2018-ban megjelent szólólemeze, a Romanimo, a World Music Charts Europe listáján a negyedik helyig jutott, nemzetközi közönség előtt is megmutatva a cigány hallgatók világát.

A Romengo zenéjét a kulturális gyökerek tisztelete és a megújulás jellemzi. Amellett, hogy előszeretettel használják az olyan hagyományos hangszereket, mint a kanna,teknő és kanál, nem idegenkednek az új hangzásoktól sem.

KONCZ GERGELY ÉS BARÁTAI

2020.09.09. 21:00

Esőnap: 2020.09.10. 21:00

NÉPZENEI KONCERT A BENCZÚR KERTBEN

Koncz Gergely: “Évtizedek után 2019 elején lehetőséget kaptam még egyszer nyolc visai magyar ember lába alá zenélni. Lehetőség volt, hogy megpróbáljam, vajon jól gondolom-e: ezzel a három zenésszel tudnánk a lehető legjobban megközelíteni azt a muzsikát, ami mára a szülőhelyén is nagyon megváltozott, vagy ki is halt. S amit sok jó kolléga másképp hall, másképp érez. A vélt igazamat kerestem. Fekete Antal, Havasréti Pál és Liber Endre volt a segítség, ők az a három muzsikus, velük szerettem volna ezt megpróbálni, őket olyannak tudom, hallom. Ezen a lemezen szándékosan csak olyan dallamokat játszunk, amit már mindenki ezerszer hallott, jól ismer: nincs zsákbamacska. Most szándékosan nincs köztük se cigány-, se román eredetű. Azt a hangzást igyekszünk visszaadni, ahogy 1969 és 1985 közt muzsikáltak a palatkai zenészek tánc alá, odahaza, a saját vidékükön.